Scenariusze zajęć

Scenariusz zajęć muzycznych
„ W krainie dźwięków”

Cele główne:  
pobudzanie aktywności muzycznej poprzez aktywne słuchanie muzyki poważnej
Cele operacyjne:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- reagowanie ruchem na zmiany w muzyce
- wyrażanie  muzyki ruchem
- tworzenie akompniamentu naturalnego

Metody
- werbo- tonalna
- metoda aktywnego słuchania muzyki Batti Strauss
- metoda pobudzania aktywności wokalnej u dzieci w wieku przedszkolnym prof. Jadwigi Gałęskiej Tritt

Formy
 - indywidualna
- zbiorowa

Przebieg zajęć
1.       Podróż do Krainy Dźwięków- przejście przez bramę przy piosence „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest”-  zamiana przedszkolaków w tęczowe nutki
2.       „Śpiewające samogłoski” zabawa logorytmiczna z elementami metody werbotonalnej
3.       „Echo melodyczne” – zabawa kształcąca umiejętność odtwarzania głosem wysokość dźwięku
4.      „Iskierka”- ćwiczenia wokalne utrwalające naturę krążeń emocjonalnych
5.       Określanie nastroju muzyki granej na pianinie przez nauczyciela
6.       „Koniki” zabawa kształtująca  poczucie rytmu i wyrabiająca szybką reakcję na akcenty muzyczne przy utworze „Taniec z szablami” A. Chaczaturina
7.       „Pajączek” – zabawa animacyjna  kształtowanie umiejętności słuchania muzyki z ekspresją ruchową przy utworze Le Basque J. Galaya
8.       „Pada deszczyk”- zabawa animacyjna pobudzająca
9.       „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest” – zabawa logorytmiczna z elementami akompaniamentu naturalnego
10.   Nasze instrumenty – praca plastyczna z kubeczka po jogurcie / swobodny taniec inspirowany muzyką z chusteczką – pobudzanie do indywidualnego wyrażania muzyki ruchem
11.   Powrót z Krainy Dźwięków- przejście przez bramę przy piosence „W naszym przedszkolu pełno muzyki jest”

Pomoce:
Nutki dla każdego dziecka, pajączki  przyklejane pajączki na dłonie dzieci,   dla każdego dziecka buzia uśmiechnięta i smutna,  Ilustracje: deszcz, wiatr, błyskawica , tęcza i słońce, folia,  Ilustracja koników skaczących przez przeszkody / nagranie wideo, krzesełka, pianino,

Scenariusz  z okazji Dnia nauczyciela

1.       Dzień dobry dzień dobry – piosenka
2.       Wiersz  
Dziś jest święto Pań z przedszkola
Wie już o tym Krzyś i Ola,
Nawet ptaszki w lesie dziś ćwierkają,
Że dzieciaki swe panie kochają

3.       Całuski- piosenka
4.       Wiersz

Dziś jest święto naszych Pań
Niespodziankę mamy dla nich
Każdy pięknie jest ubrany
 W dłoni trzyma kwiat dla Pni
A z kwiatami są życzenia
Zdrowia i zadowolenia


5.       Wiersz 

By w przedszkolu było miło
Aby wszystko się spełniło
Oto zaraz się postara
Czterolatków grupa cała

6.       Wiersz 

Nioech Wam słonce zawsze świeci
Niech Was lubią wszystkie dzieci
Niech uśmiech na twarzach gości
A wiatr rozpędza chmury złości

7.       Piosenka -  Nasza Pani
8.       Wiersz 

Pani do nas się uśmiecha
Czy pogoda, czy jest deszcz
Zawsze dobra dla każdego
Razem z nami ciągle jest


9.       Wiersz 
Zawsze miła i pogodna
Uśmiech z twarzy jej nie znika
Jak to nasza Pani robi
O jej słodka tajemnica

10.   Wiersz 

Bukiet kwiatów i życzenia
Dziś składamy w dniu jej święta
Tę piosenkę zaśpiewamy
Niechaj Pani nas pamięta

11.   Piosenka Nasza Pani jest jak wiosna

12.   Wiersz 

Niech Wam słońce zawsze świeci
Niech was lubią wszystkie dzieci
Niech uśmiech na twarzach Waszych gości
A wiatr  rozpędza chmury złości

13.   Piosenka – Karuzela dla Pani
14.   Koncert życzeń/ piosenka Chcę być nauczycielem


Pani dyrektor załatwia ważne sprawy
Zawsze jest chętna do zabawy
Chętnie rozśmiesza wszystkie dzieciaki
Wszystkie ją lubią przedszkolaki

Pani Kasia i Elunia od samego rana nas witają
I z uśmiechem miłym o zdrówko dzieci pytają

Panie Jole jak Królowe Matki
Zawsze są przy nich Muminków gromadki

Pani Madzia i Renia są zawsze uśmiechnięte
Z dziećmi wciąż figlują, wciąż są czymś zajęte


Panie Ewunia i Mireczka i ich starszaki
Robią przymiarki do szkolnej ławki


Nasze Panie co sprzątają w każdy kącik zaglądają
Każdego chętnie przytulają
A niejadków dokarmiają

Panią Irenkę wszyscy znamy
Codziennie bawi się ze smerfami


Każda Pani kucharka kochana
W przedszkolu jest od samego rana
My je dzisiaj zapewniamy
Że obiadki w przedszkolu są lepsze niż u mamy

Nasze Panie co sprzątają są jak sprinter swiata
Po całym przedszkolu każda ze szmatką lata
I śniadanko poda i bucik zawiąże
, gdy ktoś narozrabia, problem w mig rozwiąże

Pani Dorotka i Martusia uśmiecha się miło
Dba by u skrzatów wesoło było

Pani Danusia uśmiecha sięmiło i z każdym zartuje
Pyszne jedzonko co dzień dziesiom kupuje

Pani Wiesia i Zosia ciągle coś liczą, kalkulują
Dzięki nim przedszkole dobrze funkcjonuje


Nasze Panie to cud natury
Potrafią trzydziestke dzieci przytulić
Wszystkich pogłaszczą, wszystkich wysłuchają
I fajne bajeczki dzieciom opowiadają

Scenariusz zajęcia logopedyczno- logorytmicznego
Grupa 2 ( dzieci 4 letnie)


Temat: „Nadeszła wiosna”

Cel główny:
 Wspomaganie rozwoju mowy dziecka

Cele operacyjne:
Dziecko:
-prawidłowo wypowiada samogłoski,
-zna nazwy kwiatów ( krokus, tulipan, przebiśnieg)
-potrafi regulować ilość wydychanego powietrza

Metody:
-symultaniczno- sekwencyjna
-werbo- tonalna
-psychostymulacyjna metoda kształtowania i rozwoju mowy oraz myślenia
(Dyna- Lingua M.S.)

Formy pracy:
-zbiorowa
-grupowa
-indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
Ilustracje z książeczki „Kocham czytać – samogłoski” prof.  Jagody Cieszyńskiej, ilustracje wiosennych kwiatów ( przebiśnieg, krokus, tulipan) dla każdego dziecka, niebieskie i granatowe szarfy, odznaki bociana lub żabki dla każdego dziecka, magnetofon z płytą CD z nagraniem piosenki „Chodzi bocian”, duże sylwety kwiatów ( tulipan, przebiśnieg i krokus), ćwiczenia słuchowe „Dźwięki Marzeń” ilustracje i przypisane do nich odgłosy przyrody (ulewa, burza, kukułka, dzięcioł, żaby, osa, sowa, słowik, wróbel- ilość uzależniona od ilości dzieci), krzesełka dla każdego dziecka, piórka, słomki dla każdego dziecka, kolorowe papierowe talerzyki dla każdego dziecka

Przebieg zajęcia:

1.      „Idzie wiosna” opowieść logopedyczna inspirowana życiem i doświadczeniami grupy.
( Treść i długość opowiadania, oraz ćwiczenia logopedyczne dopasowywane powinny być do potrzeb i możliwości dzieci, oraz ich stanu psycho-fizycznego w momencie wykonywania ćwiczenia)
Nauczyciel opowiada:

Już od kilku dni słońce mocniej przygrzewało, śnieg dawno już się rozpuścił, trawa zazieleniła się, nieśmiało budziły się pierwsze wiosenne kwiatki wystawiając swe spragnione światła buzie w kierunku ciepłego słonka. Dzieci w przedszkolu już od kilku dni uczyły się nazw wiosennych kwiatów, wędrowały na wycieczki szukając oznak wiosny, czekały na jej nadejście.  Na początku znalazły białe kwiatuszki które nazywały się:
Nauczyciel wskazuje sylwetę kwiatka, dzieci odpowiadają : przebiśniegi
Przebiśniegi na widok dzieci próbowały do nich przemówić
Nauczyciel wybrzmiewa sylaby, oraz sylaby w opozycji, zachęca dzieci do powtarzania ćwiczeń  „mowy kwiatów”  zwrócenie uwagi na poprawną wymowę.
Spółgłoski wargowe z samogłoskami :
Ammm ma, emmm me, immm mi, ommm mo, ummm mu, ymmm my

Niestety dzieci nie zrozumiały mowy kwiatów i poszły dalej. W ogródku znalazły białe i fioletowe kwiatki z żółtymi pręcikami ( dzieci odgadują nazwę kwiatka) Krokusy przemówiły w kwiatowym języku :
Spółgłoski wargowe z samogłoskami w opozycji:
pa-ba, pe-be, po-bo, pu-bu, py-by, pi-bi, pą-bą, pę-bę

Krokusów dzieci też nie zrozumiały i powędrowały ze swoją panią dalej szukać wiadomości o zbliżającej się wiośnie. Na kolejnej rabat e zobaczyły listki młodych kwiatków, Już niedługo z ich rozwinął się piękne… ( dzieci odgadują nazwę kwiatka patrząc na sylwetę tulipana ) Tulipany  również próbowały przekazać dzieciom nowinę
Spółgłoski przedniojęzykowe z samogłoskami, oraz z samogłoskami w opozycji:
t ,d, n w różnych konfiguracjach

Niestety okazało się, że dzieci nie słyszały mowy kwiatów. I już miały ruszyć dalej, gdy nad ich głowami przefrunął wielki biało- czarny ptak z czerwonym dziobem i czerwonymi długimi nogami . Dzieci odgadują nazwę ptaka ( bocian). Bocian mówił do dzieci tak: „Kle kle”

Spółgłoski tylnojęzykowe zwarte z samogłoskami w opozycji k-g
W zależności od potrzeb bieżących i możliwości grupy, instruktaż artykułowania głosek, korygowanie błędów artykulacyjnych.

Bociana dzieci zrozumiały, dowiedziały się, że już jutro przybędzie do nas Pani Wiosna. Właśnie w sobotę będzie pierwszy dzień astronomicznej wiosny.

2.      Piosenka z elementami zabawy logorytmicznej

Żabki- dzieci skaczą po stawie ( szarfami oznaczony teren stawu) kumkając, bociany krążą dookoła stawu podnosząc kolana wysoko do góry, klekocą. Nauczyciel śpiewa piosenkę :

„Chodzi bocian szuka żaby,
z głodu jest okropnie słaby
Patrzcie żabki co się dzieje,
bocian z głodu już się chwieje,
bocian chętnie by cos zjadł,
gdy was złapie będzie rad.”

Gdy nauczyciel kończy śpiewać piosenkę każde dziecko- bocian łapie dziecko-żabkę. Dzieci wymieniają się odznakami, zamieniają się w ten sposób rolami. Zabawa jest ponawiana.

3.      „Co można robić wiosną” .Ćwiczenia wokalizacji samogłosek połączone z wczesną nauką czytania na podstawie fragmentów książeczki „Kocham czytać – samogłoski” prof.  J. Cieszyńskiej.
Dzieci odczytują samogłoski wypowiadane przez postacie na obrazkach, wykonując jednocześnie ćwiczenie emisyjne- przekaz emocji poprzez różnorodne wybrzmiewanie samogłosek.

4.      „Odgłosy przyrody”- Ćwiczenia uwagi i percepcji słuchowej
Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy, każda z grup dostaje różne ilustracje o tematyce przyrodniczej, oraz jedną sylwetę kwiatka  ( tulipan, przebiśnieg, krokus)

Nauczyciel prezentuje dźwięk, grupy gdy odnajdą w swoim zestawie obrazek przypisany do dźwięku zgłaszają się podnosząc kwiatek. Odpowiadają wskazując odpowiedni obrazek i nazywają go.

5.      Ćwiczenie energetyzujące (kinestetyczne, prioprioceptywne)
a.      Rozgrzewka
Wiosenne porządki.
Stajemy na szeroko rozstawionych nogach, schylamy się i zanurzamy ręce w wyobrażonej balii. Wykonujemy energiczne ruchy rąk w dół i w górę ( zginając łokcie) tak jakbyśmy prali na tarze. Mówimy razem z dziećmi Uch! Uch! Uch!”. Prostujemy się wyciągając uprane pranie z balii, wykręcamy koszulę mówiąc z dziećmi Ach! Ach! Ach!” Podnosimy wysoko ręce zawieszając upraną koszulę na sznurze od bielizny. Podnosimy się na palcach mówiąc z dziećmi przeciągle „Oooooooo” Koszula wisi na sznurze, opuszczamy tułów, ręce swobodnie zwisają w dół, wiatr suszy koszulę, jej rękawy powiewają, wiatr szumi „uuuuuu”.

b.      Ugruntowanie ciała
·         Przyleciały dzikie kaczki. Dzieci chodzą w pozycji kucznej na całych stopach mówiąc Kwa, kwa, kwa”. Na podwórku pojawiła się żaba, żabki skaczą na szeroko rozstawionych stopach, opierając dłonie o podłogę, dzieci mówią kum, kum, kum
·         Drzewo. Na podwórku rośnie drzewo, stajemy w pozycji wyprostowanej, stopy blisko siebie, ręce lekko uniesione, ale nie symetrycznie, jak gałęzie drzew w naturze. Wyobrażamy sobie, że wrastamy korzeniami w ziemię, mówimy drzewo rośnie” Powoli, przeciągając samogłoski.

c.       Koordynacja ruchowa
·         Wiatraki. Wiosenny wiatr wieje radośnie. Pozycja wyprostowana, zataczamy obszerne koła jednocześnie obiema rękami w przód, a następnie w tył. Następnie powtarzamy tekst:
¨    ”Wieje wiatr ze wschodu”- zataczamy koła rękoma w przód,
¨    „Wieje wiatr z zachodu – zataczamy rękoma koła w tył.
·         Pływamy kraulem. Lekkie pochylenie ciała w przód, ręce wykonują krążenia ramion jak przy pływaniu kraulem. Mówimy ”uch, uch” krążąc ramionami , po każdych dwóch ruchach opuszczamy głowę wydmuchując powietrze „pod wodę”.
·         Klaszczemy rytmicznie w sekwencji
o   Przed sobą -mówimy „z przodu”
o   Za sobą - mówimy „z tyłu”
o   Pod lewym udem uniesionej nogi –mówimy „lewa”
o   Pod prawym udem uniesionej nogi- mówimy „prawa”

6.      Logorytmiczne wystukiwanki” – odtwarzanie struktur rytmicznych i sekwencji ruchów
Dzieci siadają w siadzie klęcznym przy krzesełkach ustawionych w kole. Wypowiadają rytmicznie wierszowanki , jednocześnie starając się wystukiwać rytm na siedziskach krzesełek i własnym ciele.
-„Zające”
-„Woda z kranu”
- „Która godzina”

7.      „Tańczące piórka” -zabawa oddechowa
Dzieci siedzą przy krzesełkach. Otrzymują papierowe talerzyki, piłeczki piórka i słomki. Mają za zadanie dmuchając przez słomkę sprawić by piórko zatańczyło do muzyki, lecz nie spadło z talerzyka przy dźwiękach muzyki.

8.      Sprawdzenie znajomości nazw i  wizerunków kwiatów wiosennych
Dzieci otrzymują po zestawie 3 obrazków reprezentujących kwiaty: przebiśnieg, tulipan, krokus. Nauczyciel prosi o wysłuchanie podzielonej na sylaby nazwy kwiatka,  bądź zagadki związanej z nazwą rośliny, dzieci mają za zadanie podnieść w górę właściwą ilustrację.

9.       „Żabka żabkę klepie w łapkę”- zabawa na zakończenie
Dzieci ustawiają się w kole, nauczyciel wypowiada zdanie i rozpoczyna klepanie w prawą stronę (ręce wszystkich wyciągnięte przed siebie), jednemu  klepnięciu towarzyszy jedno „kum”.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twój komentarz czeka na zmoderowanie